HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 22:00 شنبه تا پنج شنبه
ساعت کاری
09105880014
09126144139
تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی

چگونه نشتی واترپمپ را بر طرف کنم؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

واتر پمپ وظیفه جابجایی و برقرار ی جریان آب در سیستم خنک سازی پیشرانه را بر عهده دارد. با بروز هرگونه خلل در عملکرد این قطعه سیستم خنک ساز پیشرانه به مشکل برخواهد خورد.

بروز نشتی مایع خنک کننده، مشکل شایعی نیست اما یکی از ساده ترین ایرادهایی است که  می توان در دراز مدت برای خودرو اتفاق افتد. ابتدا باید محل نشتی پیدا کرد، اگر محل نشتی کم باشد نیز به سرعت از روی جای زنگ زدگی و یا رنگ سبز مایع ضد یخ به سادگی قابل تشخیص می باشد. نشتی وابسته به واتر پمپ از سه نقطه اتفاق می افتد، از دور شلنگ رفت یا برگشت، دور پوسته و یا دور شفت مرکزی واتر پمپ.

در صورتی که نشتی از شلنگ باشد، باید به سفت کردن بست یا نشتی گیری آن جلو نشت را گرفت، اما اگر نشتی مستقیما از پمپ باشد، باید بدانید که درست کردن آن بدون باز کردن پمپ ممکن نیست. 

اما با آگاهی از محل و حجم نشتی می توان دریافت که آیا این نشتی موقتا قابل رفع است یا خیر؟

حال اگر نشتی که از دور پوسته واتر پمپ باشد،‌می توان پس از خنک شدن پیشرانه با تمیز کردن محل و اعمال چسب آب بندی را موقتا برطرف کرد. اما نشنی که از دور شفت مرکزی باشد را نمی توان موقتا بند آورد.

- نشتی از پوسته واتر پمپ

نشتی پوسته واتر پمپ ساده ترین راه حل را دارد. پس از جدا کردن واتر پمپ از موتور باید واشر آب بندی پیشین را جدا کرده و هر دو محل تماس بر واتر پمپ و موتور را کاملا تمیز کنید. حتی شاید لازم باشد از کمی سمباده نرم به منظور زدودن رسوب ها استفاده کنید. سپس به سادگی با اعمال چسب بر هر دو محل تماس، یعنی واتر پمپ و موتور و نصب واشر نو بر واتر پمپ، آن را در محل خود قرار دهید و پیچ ها را تا مقدار اندکی ببندید. سپس پیش از سفت کردن پیچ ها حدود یک دقیقا به چسب آب بندی که در دو طرف واشر واتر پمپ اعمال کرده اید اجازه دهید تا کمی خود را بگیرد اما سفت نشود. سپس پیشچ ها را به کف رسنده و با اعمال کشتاور مناسب بصورت یکی در میان یا زیگزاگ سفت کنید تا فشار وارده بر تمام سطح واتر پمپ تقسیم شود.

وجه داشته باشید که واتر پمپ جنس ظریف و ضخامت کمی دارد. در صورت وارد آوردن فشار نامتعارف به هنگام بستن پیچ ها ممکن است ناخواسته موجب تاب برداشتن یا ترک خوردن پوسته واترپمپ شوید و دردسر جدیدی ایجاد کنید. پس از بستن و پر کردن سیستم خنک کاری، به منظور تست سلامت و عدم نشتی پمپ تا چند روز عملکرد صحیح این سیستم و اطراف پمپ را مورد بررسی قرار دهید تا از آب بندی صحیح اطمینان حاصل کنید.

- نشتی از شفت واتر پمپ

نشتی از شفت مرکزی واتر پمپ نشان دهنده دردسر جدی تری است که نه تنها لازم است پمپ را از موتور جدا کنید و واشر سالم آن را ناخواسته خراب کنید بلکه باید دردسر تعویض کاسه نمد شفت مرکزی را نیز به جان بخرید. نشتی شفت مرکزی همواره به دلیل خرابی کاسه نمد است که جز تعویض هیچ راه حل دیگه ای ندارد. از این رو پس از تهیه واشر آب بندی و کاسه نمد با سایز مناسب واتر پمپ مورد نظر (ترجیحا استفاده از پک های مخصوص تعمیر واتر پمپ از برند تایید شده از سوی خودروساز) باید واتر پمپ را از جای خود در آورده و ضمن اجرای تمام مراحلی که برای تعویض واشر اب بندی پوسته واتر پمپ بیان شد، اقدام به بیرون آوردن کاسه نمد کنید.

کاسه نمد دیواره ای فلزی دارد. با رعایت احتیاط و عدم آسیب راندن به دیواره محل قرارگیری کاسه نمد بر روی واتر پمپ، یک پیچ گشتی و یا تیغه را روی لبه کاسه نمد قرار داده و با ضربه چکش آن را از جای در بیاورید. جای آن را با دستمال تمیز کنید. دور کاسه نمد جدید را مقدار کمی گریس بمالید و سپس با ضربات آرام و متقارن بر دیواره کاسه نمد آن را در محل خود جای دهید. توحه داشته باشید که کاسه نمد باید کاملا در محل خود بنشیند. هرگونه زاویه داشتن و کج قرار گرفتن کاسه نمد به سرعت موجب خراب شدن دوباره آن می شود. پس از جا رفتن صحیح کاسه نمد باید شفت مرکزی را همانطور که باز کردید با دقت و بدون آسیب رساندن به لبه کاسه نمد در جای خود قرار داده و مانند مرحله قبل پمپ آب را در جای خود ببندید و تست کنید. 

 

Gravatar
akbar85
سلام من تسمه تاییم ماشینم صدا میده از چی میتونه باشه؟
Gravatar
سهراب سهرابی
من پراید دارم ولی بعد از کار کرد مدت چند دقیقه یدفعه صدا میده علتش چیه؟
Gravatar
صادق20
من ی همچین علائمی ندارم ولی دور موتور که بالا میره آمپربالا میره و فنم بد کار میکنه
Gravatar
nader45
ممنون از مطالبتون
من واترپمپ و عوض کردم هرچی ولی آب نمیچرخید مطالبتون مفید بود بهش گفتم متوجه شد

Gravatar
mahdi73
سلام من پراید دارم در هوای سرد در اول صبح که ماشینمو روشن میکنم ی صدای میده از چی میتونه باشه؟
Gravatar
سناکوه
صدای واترپمپه دوست عزیز
بعد از داغ شدن واترپمپ ترموستات باز میشه و فشار کم میشه.

Gravatar
hamid65
سلام من دمای امپر ماشینم از خط وسط پایین نمیاد حتی با سرعت بالا در اتوبان مشکلش چیه؟
Gravatar
سناکوه
به بچهای فنی نشون بدین شاید آمپر خرابه
Gravatar
rahele52
سلام من ماشینم پراید هست مدل 89 در داخل شهر مشکلی ندارم اما در جاده های بین شهری آمپرش میره بالا یا از قمقمش سرازیر میشه مشکلش چیه؟
Gravatar
سناکوه
احتمال داره از واشرش باشه

1000 Characters left


logo-5.png
سناکوه با بیش از 30 سال سابقه در خدمت شماست.
آدرس : تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی طبقه ی زیر زمین اول پلاک 379
شماره تماس کارشناس فروش : 09105880014
0
9126144139
 

آخرین مقالات

جستجو

سئو و طراحی سایت توسط تیم خدمات سئو سئو هاما

تمامی حقوق این سایت متعلق به سناکوه می باشد هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

Search