HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 22:00 شنبه تا پنج شنبه
ساعت کاری
09309945160
09126144139
تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی
واتر پمپ و عملکرد آن

واتر پمپ و عملکرد آن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مجموعه سناکوه تعریفات متعددی از واترپمپ را برای شما ارائه می‌دهد، واتر پمپ و عملکرد آن

واترپمپ (آبرسانی موتور)

یکی از مهمترین قطعات موتور پمپ‌های موجود در پیشرانه، پمپ آب آن که در بین عموم به نام لاتین آن یعنی واتر‌پمپ شناخته می‌شود. یک پمپ پر قدرت است ،که شدت کارایی بالایی دارد. آب را با سرعت بالایی درون موتور می چرخاند. این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که وظیفه چرخش آب را درون بلوک سیلندر و سر‌سیلندر برعهده داشته است. کوتاهی از وظیفه آن برابر است با در مرحله اول سوختن واشر سیلند و در اخرین مرحله با قفل شدن موتور است. که هر کدام هزینه‌های خاصی را بر دوش راننده خواهند گذاشت.
یکی از مهمترین قطعات موتور و پیشرانه خودرو واتر پمپ نام دارد و همانطور که از اسمش پیداست وظایفش مربوط به پمپاژ آب می باشد. یعنی به حرکت در آوردن دائمی آب و ضدیخ در موتور پمپاژ آب و ضد یخ به منظور جلوگیری از جوش آوردن خودرو می باشد و مشخصا یکی از مهمترین قطعات داخل موتور، واترپمپ است. این قطعه با پمپاژ آب در اطراف موتور و سیلندرها باعث خنک شدن موتور خودرو می شود و این آب پس از گردش توسط واترپمپ دوباره به رادیاتور باز می گردد. این عمل توسط پره های داخل واتر پمپ انجام می شود. و مکان قرارگیری واترپمپ بر روی سیلندر و کنار تسمه تایم می باشد و بعضا مستقیما به آن متصل میباشد.

 نحوه عمل کرد

واتر‌پمپ یک پمپ گریز از مرکز ساده است. که به وسیله تسمه که به میل لنگ وصل شده است در می آید . واتر پمپ مایع خنک کاری کننده ی را با فشار به داخل محفظه های آب موتور هدایت می‌کند. واتر پمپ به وسیله نیروی گریز از مرکز مایع را از داخل موتور به چرخش در می آورد و این پمپ کردن بدون توقف تا زمانی که خودرو روشن است ادامه پیدا می کند . مجرای ورودی واتر پمپ در نزدیک مرکز آن قرار دارد . پره های واتر پمپ ، مایع خنک کننده را به بیرون هدایت می کنند . به طور کلی واتر پمپ، مایع را با فشار ابتدا از موتور و سر سیلندر عبور داده و سپس با رادیاتور هدایت می کند.

ساختمان واترپمپ شامل :

- بلبرینگ
- بدنه آلومینیومی (پوسته)
- آب پخش کن
- فیبرو فنر
- فولی
- واشر
این قطعات بر روی بلوک سیلندر و در امتداد فولی میل لنگ نصب شده و توسط تسمه تایم ( در خودرو های نسل جدید) که در ارتباط با فولی واترپمپ می‌باشد. هماهنگ با دو موتور و همزمان با آن میچرخد در نتیجه پروانه آن با نیروی گشتارو موتور اقدام به گردش آّب در مجاری و کانالهای آب موتور و رادیاتور مینماید .

برای اینکه واتر پمپ راحت تر کار کند مابین پوسته و میله یک بلبرینگ کار گذاشته شده که در داخل بلبرینگ بعضی از واتر پمپ‌ها گیریس مخصوص وجود دارد که احتیاج به گیریس کاری ندارند و همچنین برای جلوگیری از ریختن آب داخل واتر پمپ به بیرون، از فیبر فنر استفاده شده که  به آن کاسه نمد نیز می‌گویند. پشت فیبر و فنر سوراخی برای هوا وجود دارد که اگر گرفته شود فیبر فنر خراب می‌شود.

وظیفه و عملکرد واترپمپ

چون همیشه در قسمت پایین رادیاتور آب خنک و در بالای آن آب گرم برگشتی از موتور وجود دارد لذا برای رساندن آّب جهت خنک کردن موتور از شلنگ پایین رادیاتور استفاده می‌شود.
آب از شلنگ پایین به وسیله مکش واترپمپ وارد کانالهای بدنه سیلندر موتور می شود و در اطراف سیلندر ها گردش کرده است و ضمن خنک کردن آنها خور آب مقداری ولرم شده و از کانال‌های سیلندر به گرمترین نقطعه موتور که سر سیلندر است وارد می‌شود و در سر سیلندر از اطراف سو پاپ و شمع ها عبور کرده و آنها را نیز خنک می نماید و چون آب در سر سیلندر گرم می‌شود لذا از طریق ترموستات و لوله بالا جهت خنک شدن وارد رایاتور می شود که این گردش سریع و راحت آب به وسیله واترپمپ انجام می‌شود. 

Gravatar
هرمیس جلالی
سلام خسته نباشید . اگه بلبرینگ واتر پمپ بسوزه قابل تعویض هست ؟ یا کلا باید واتر پمپ عوض شه ؟
Gravatar
ایمان
عمر واترپمپ در حالت عادی چقدر است؟؟؟lol
Gravatar
سناکوه
بستگی ب ماشینتون داره جناب
Gravatar
ریما
سلام خواستم بدونم امکان سفارش چه تعداد واترپمپ از سنا کوه هست؟؟
Gravatar
سناکوه
سلام برای ثبت سفارشاتتون با شمارهایی ک تو سایت موجوده تماس بگیرد

1000 Characters left


logo-5.png
سناکوه با بیش از 30 سال سابقه در خدمت شماست.
آدرس : تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی طبقه ی زیر زمین اول پلاک 379
شماره تماس کارشناس فروش : 09126144139
 

جستجو

سئو و طراحی سایت توسط تیم خدمات سئو سئو هاما

تمامی حقوق این سایت متعلق به سناکوه می باشد هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

Search