HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 22:00 شنبه تا پنج شنبه
ساعت کاری
09309945160
09126144139
تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی
هوا گیری رادیاتور و نحوه هوا گیری رادیاتور

هوا گیری رادیاتور و نحوه هوا گیری رادیاتور

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

رایاتور یکی از مهم ترین بخش های خودرو محسوب می شود که با آب پر شده است، این آب موجود در رادیاتور وظیفه خنک کنندگی موتور خودرو را دارد و در هنگام روشن شدن خودرو، همواره در موتور خودرو در گردش است.

اگر به هر دلیلی آب رادیاتور خودرو به درستی در موتور گردش نداشته باشد، در نتیجه خودرو بیش از حد معمول گرم خواهد شد و قطعا مشکلات بسیار پر هزینه ای را برای خودرو به وجود می آورد. کم شدن آب رادیاتور و وجود هوا در مسیر جریان آب، می تواند یکی از این مشکلاتی باشد که موجب ایجاد اشکال در خنک شدن موتور می شود. در این بخش قصد داریم تا نحوه رفع این مشکل و هوا گیری رادیاتور مختلف از جمله پراید، سمند، پژو، ال ۹۰ و سایر خودروها را مورد بررسی قرار دهیم.

هوا گیری رادیاتور به چه معناست؟

هواگیری همانند پر کردن سرنگ است. هنگامی که هوا همراه با آب در رادیاتور وجود داشته باشد، قسمتی از شلنگ های و لوله های انتقال آب، با این حجم از هوا اشغال می شوند و در نتیجه آب به صورت یک دست به قطعات داغ موتور نمی رسد. این موضوع سبب می شود تا قطعات موتور به خوبی خنک نشده و در مواردی که هوای موجود در آب زیاد باشد، ممکن است باعث خرابی جدی به خودرو گردد. برای هواگیری رادیاتور خودرو همان طور که اشاره شد، تقریبا روش کار به همان صورت هواگیری سرنگ های پزشکی می باشد. برای این منظور هوای اضافه را به سمت بیرون هل می دهیم و تا هنگامی که آب به صورت یک دست جریان پیدا نکرده باشد، هم چنان به کار خود ادامه خواهد داد، در تمامی خودروها امکانی برای هواگیری اندیشیده شده است که معمولا از طریق یک پیچ، معروف به پیچ هواگیری قابل انجام است.

این پیچ در مسیر انتقال آب رادیاتور به موتور قرار گرفته و با چشم قابل دیدن است. اگر این پیچ را در هنگامی که خودرو روشن باشد باز کنیم، چون واتر پمپ در حال کار است،  آب رادیات از طریق همان پیچ به بیرون نشت پیدا می کند. برای هواگیری، معمولا افراد خودرو را در زمانی که موتور آن سرد شده است روشن کرده و سپس پیچ هواگیری را باز می کنند و تا زمانی که آب به صورت یکدست و بدون قطع و وصلی از آن خارج شود، در رادیات آب می ریزند.

نحوه هواگیری رادیاتور

پس از یافتن این پیچ، حال باید هواگیری رادیاتور خودرو را آغاز کنیم. برای این منظور باید صبر کنیم تا خودرو خنک شود. چرا که در صورتی که موتور گرم باشد، آب درون رادیاتور ممکن است بسیار داغ باشد و در صورت باز شدن پیچ هواگیری به با فشار به بیرون خارج شود و موجب صدمه دیدن و سوختگی شما شود. پس از این که موتور به خنک شد، حال موتور خودرو را روشن کرده و به آرامی پیچ هواگیری رادیاتور را باز کنید. پس از آن درب رادیاتور را نیز باز کرده و شروع به ریختن آب در رادیاتور نمایید. اگر مایع درون رادیاتور همراه با هوا باشد، در هنگام خروج آب از محل پیچ هواگیری، این آب به صورت مقطع و نا منظم به بیرون انتقال می یابد. هنگامی که آب خروجی از رادیاتور به صورت پیوسته و بدون قطعی از محل پیچ خارج شد، به معنی خروج کامل هوا از رادیاتور و اتمام مراحل هواگیری می باشد. پیچ هواگیری را دوباره سرجای خود محکم کرده و درب رادیاتور را نیز ببندید. هواگیری خودروی شما به پایان رسیده است و اکنون می توانید به راحتی به امور روزمره خود بپردازید.

چه زمان هایی باید هوا گیری کنیم؟

سوال دیگری که ممکن است برای برخی از رانندگان بوجود آید، این است که در چه زمان هایی باید اقدام به هواگیری آب رادیاتور نمود و اصلا از کجا باید بفهمیم که رادیاتور خودروی ما دارای هوا است؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر به تازگی خودروی شما بیش از حد معمول داغ می شود و خیلی سریع تر از گذشته درجه آمپر آن زیاد می شود، ممکن است در رادیاتور به هواگیری نیاز داشته باشد. علاوه بر این اگر به تازگی خودروی شما جوش آورده و مجبور شده اید تا دوباره به آن آب اضافه کنید، احتمالا رادیاتور شما نیاز به هواگیری دارد. چراکه جوش آوردن خودرو موجب ایجاد حباب های هوا درون رادیاتور شده و در نتیجه رادیاتور را با مشکل هوا روبرو می کند. در پایان اگر به تازگی مجبور شده اید بخشی یا همه آب رادیاتور خودرو را تخلیه نموده و دوباره پر کنید، حتما عمل هواگیری را نیز انجام دهید. همواره همراه با آب، ممکن است هوا نیز به داخل رادیاتور نفوذ کند. به همین منظور نیاز است که حتما پس از تخلیه و پر نمودن رادیاتور، عمل هواگیری رادیاتور نیز انجام شود.

 

Gravatar
reza
با سلام .می خواستم بدونم رادیاتور های آلومینیومی جدیدی که پیچ هواگیری همون پیچ تخلیه ندارن چطور هواگیری می شن
Gravatar
ahmad
پیچ هواگیری برای پراید 111 کجاست؟
Gravatar
سناکوه
سلام در مطالب جای پیچ هارو گفته شده
Gravatar
رحمان
برای خودرو های سنگین هم بگین چطور باید هواگیری کرد.
Gravatar
سناکوه
به زودی انشاالله در موردش مطالب میزاریم
Gravatar
خسرو52
دلیل هوا گرفتنش چی هست.
Gravatar
ایدا
چه زمانی بایدرادیاتور را هواگیری کنم؟
Gravatar
سناکوه
تمام مطالب رو بخونید میتونه کمکتون کنه

1000 Characters left


logo-5.png
سناکوه با بیش از 30 سال سابقه در خدمت شماست.
آدرس : تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی طبقه ی زیر زمین اول پلاک 379
شماره تماس کارشناس فروش : 09126144139
 

جستجو

سئو و طراحی سایت توسط تیم خدمات سئو سئو هاما

تمامی حقوق این سایت متعلق به سناکوه می باشد هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

Search