HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 22:00 شنبه تا پنج شنبه
ساعت کاری
09105880014
09126144139
تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی

فیبر و فنر و راه های شناخت تعویض فیبر و فنر

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فیبر و فنر یا سیل مکانیکی یا آب بند مکانیکی، قطعاتی هستند که برای جلوگیری از نشت مایعات، جامدات و گازها به بیرون از سیستم قرار می گیرند. فیبر و فنر ها شامل دو سطح صاف، یکی ثابت که بر روی کاسه پمپ و دیگری متحرک که بر روی محور گردش پمپ قرار می گیرد. یکی از از موارد بسیار مهم در به کار بردن سیل های مکانیکی در پمپ عدم خشکی می باشد،

به گفته دیگر بر روی سطح صاف سیل باید لایه ای بسیار نازک از مواد در حال عبور قرار گیرد، این لایه بسیار بسیار نازک باعث روانکاری می شود. کارکرد فیبر و فنر در شرایط خشک باعث صدمه دیدن آن سطوح می شود. از جمله مزایای آب بندی مکانیکی جلوگیری از نشت آب می شود.

نقش فیبر و فنر در واتر پمپ:

فیبر و فنر در واتر پمپ بر روی بلبرینگ نصب شده است، ازطرف دیگر به میله آب پخش کن و به طرف دیگر آن قوطی و پروانه بسته شده و به وسیله گردش میل لنگ و تسمه پروانه، قوطی نیز می گردد، توسط پروانه آب پخش کن به کار می افتد و آب را با فشار به جریان می اندازد. در واتر پمپ یکی از اجزا مهم را فیبر و فنر تشکیل می دهد. چنان چه اندازه فیبر و فنر با بلبرینگ یکی نباشد، از کار کردن درست واتر پمپ جلوگیری می کند. برای اینکه واتر پمپ راحت تر کار کند مابین پوسته و میله یک بلبرینگ کار گذاشته شده که در داخل بلبرینگ بعضی از واتر پمپ ها گریس مخصوص وجود دارد، که احتیاج به گریس کاری ندارند و همچنین برای جلوگیری از ریختن آب داخل واتر پمپ به بیرون، از فیبر و فنر استفاده شده که به آن کاسه نمد نیز می گویند. پشت فیبر و فنر سوراخی برای هوا وجود دارد، که اگر گرفته شود فیبر و فنر خراب می شود.

قسمت های تشکیل دهنده ی فیبر و فنر ها :

فیبر و فنر معمولاً دارای دو قسمت فلزی و پلاستیکی هستند. قسمت چرخان سیل ها از ذغال با روکش فولادی ساخته می شوند و سطح بین رینگ های دوار و ثابت بسیار صیقلی و معمولاً از دو جنس سیلیکون و کاربید کربن ساخته می شود.

سیل ها بنا به نوع موتور در سایز ها با قطر داخلی دهانه متفاوت ساخته می شود. این نوع آوندها معمولاً در چند نوع با اسم های متفاوت ساخته می شوند، که بعضی از اسم های آن ها را در اینجا برای شما نوشته ایم.

راه شناخت تعویض فیبر و فنر:

هنگامی که از واتر پمپ نشتی آب به بیرون داشته باشیم باید بدانیم که از فیبروفنر است. حال چند مورد از نشتی را توضیح می دهیم:

نشتی از پوسته واتر پمپ

نشتی پوسته واتر پمپ ساده ترین راه حل را دارد. پس از جدا کردن واتر پمپ از موتور باید واشر آب بندی پیشین را جدا کرده و هر دو محل تماس بر واتر پمپ و موتور را کاملا تمیز کنید. حتی شاید لازم باشد از کمی سمباده نرم به منظور زدودن رسوب ها استفاده کنید. سپس به سادگی با اعمال چسب بر هر دو محل تماس، یعنی واتر پمپ و موتور و نصب واشر نو بر واتر پمپ، آن را در محل خود قرار دهید و پیچ ها را تا مقدار اندکی ببندید. سپس پیش از سفت کردن پیچ ها حدود یک دقیقا به چسب آب بندی که در دو طرف واشر واتر پمپ اعمال کرده اید اجازه دهید تا کمی خود را بگیرد اما سفت نشود. سپس پیشچ ها را به کف رسنده و با اعمال کشتاور مناسب بصورت یکی در میان یا زیگزاگ سفت کنید تا فشار وارده بر تمام سطح واتر پمپ تقسیم شود.

توجه داشته باشید که واترپمپ جنس ظریف و ضخامت کمی دارد. در صورت وارد آوردن فشار نامتعارف به هنگام بستن پیچ ها ممکن است ناخواسته موجب تاب برداشتن یا ترک خوردن پوسته واترپمپ شوید و دردسر جدیدی ایجاد کنید. پس از بستن و پر کردن سیستم خنک کاری، به منظور تست سلامت و عدم نشتی پمپ تا چند روز عملکرد صحیح این سیستم و اطراف پمپ را مورد بررسی قرار دهید تا از آب بندی صحیح اطمینان حاصل کنید.

- نشتی از شفت واتر پمپ

نشتی از شفت مرکزی واتر پمپ نشان دهنده دردسر جدی تری است که نه تنها لازم است پمپ را از موتور جدا کنید و واشر سالم آن را ناخواسته خراب کنید بلکه باید دردسر تعویض کاسه نمد شفت مرکزی را نیز به جان بخرید. نشتی شفت مرکزی همواره به دلیل خرابی کاسه نمد است که جز تعویض هیچ راه حل دیگه ای ندارد. از این رو پس از تهیه واشر آب بندی و کاسه نمد با سایز مناسب واتر پمپ مورد نظر (ترجیحا استفاده از پک های مخصوص تعمیر واتر پمپ از برند تایید شده از سوی خودروساز) باید واتر پمپ را از جای خود در آورده و ضمن اجرای تمام مراحلی که برای تعویض واشر اب بندی پوسته واتر پمپ بیان شد، اقدام به بیرون آوردن کاسه نمد کنید.

- چگونگی تعویض فیبروفنر:

فیبر و فنر دیواره ای فلزی دارد. با رعایت احتیاط و عدم آسیب راندن به دیواره محل قرارگیری فیبر و فنر بر روی واتر پمپ، یک پیچ گشتی و یا تیغه را روی لبه کاسه نمد قرار داده و با ضربه چکش آن را از جای در بیاورید. جای آن را با دستمال تمیز کنید. دور فیبرو جدید را مقدار کمی گریس بمالید و سپس با ضربات آرام و متقارن بر دیواره کاسه نمد آن را در محل خود جای دهید. توجه داشته باشید که فیبر و فنر باید کاملا در محل خود بنشیند. هرگونه زاویه داشتن و کج قرار گرفتن فیبر و فنر به سرعت موجب خراب شدن دوباره آن می شود. پس از جا رفتن صحیح فیبر و فنر باید شفت مرکزی را همان طور که باز کردید با دقت و بدون آسیب رساندن به لبه فیبر و فنر در جای خود قرار داده و مانند مرحله قبل پمپ آب را در جای خود ببندید و تست کنید.

Gravatar
رضا
فیبروفنر داخل 15 دارین؟
Gravatar
داود
فیبر و فنر درو 36 در 16 موجود هست؟ جنس درجه یکه؟
Gravatar
امیر
سلام فیبروفنر مزدا دارین؟
Gravatar
سناکوه
سلام بله 16*36 موجود می باشد
Gravatar
فرهاد
فیبروفنرهاتون مارکش چیه؟
Gravatar
سناکوه
مارک معروف به سناکوه SKH
Gravatar
HADI
فیبر و فنر واتر پمپ ماشینم خراب شده تعویض دارین؟
Gravatar
سناکوه
سلام خیر تعویض نداریم اگر واتر پمپ خودروی شما سناکوه باشد بعد از بررسی توسط کارشناسان واتر پمپ تعویض میشود
Gravatar
اشکان
فیبروفنر برای واتر پمپ مزدا میخوام دارین؟
Gravatar
سناکوه
بله فیبروفنر جنس عالی موجود می باشد

1000 Characters left


logo-5.png
سناکوه با بیش از 30 سال سابقه در خدمت شماست.
آدرس : تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی طبقه ی زیر زمین اول پلاک 379
شماره تماس کارشناس فروش : 09105880014
0
9126144139
 

آخرین مقالات

جستجو

سئو و طراحی سایت توسط تیم خدمات سئو سئو هاما

تمامی حقوق این سایت متعلق به سناکوه می باشد هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

Search