HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 22:00 شنبه تا پنج شنبه
ساعت کاری
09309945160
09126144139
تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی

دلیل بوی بد کولر در خودرو چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

خارج شدن بوی بد از دریچه های کولر اتفاق ناخوشایندی است که راننده و سرنشینان خودرو را آزار می دهد. این بو که بیشتر در دقایق ابتدایی روشن کردن کولر به مشام می رسد بسیار شبیه به بوی پارچه یا لباسی است که بعد از خیس شدن چند روز در محلی بدون امکان خشک شدن رها شده باشد. گاهی این بو بقدری تند و زننده است که تنها راه خلاص شدن از آن باز کردن پنجره ها و استفاده از خوش بو کننده ها است.

دلیل بوی بد کولر چیست؟

اواپراتور یا تبخیر کننده قطعه خنک‌ کننده در کولر اتومبیل است. سرمای تولید شده در اواپراتور به وسیله دمنده کولر به اتاق اتومبیل منتقل می کند. اواپراتور در هنگام روشن بودن کولر همانند یک پارچ‌ آب یخ در اتاق رطوبت هوا را گرفته و به اصطلاح عرق می کند. قطرات آب روی اواپراتور روی سینی زیر اواپراتور ریخته و از طریق لوله درین یا ناودانی به خارج اتاق منتقل شده و تخلیه می شود. مقدار آب تشکیل شده روی اواپراتور به میزان رطوبت هوا بستگی دارد . رطوبت اواپراتور ومحفظه آن  باعث جذب گرد و خاک و ذرات موجود در هوا می شود که حامل انواع باکتری ها و قارچ ها است . محیط مرطوب اواپراتور کولر محل مناسبی برای رشد و تکثیر گونه هایی از  باکتری ها و قارچ ها است‌ که باعث تولید بوی بد هنگام روشن کردن کولر می شوند.

روش تمیز و ضدعفونی کردن اواپراتور

یک‌ روش برای ضد عفونی کردن اواپراتور کولر استفاده از اسپری های مخصوص است. این اسپری ها اواپراتور کولر را گند زدایی و ضد عفونی می کنند اما معمولا قادر به تمیز کردن گرد و خاک آن نیستند و به دلیل باقی ماندن گرد و خاک در اواپراتور آلودگی و بوی بد کولر در زمان نسبتا کوتاهی مجددا تکرار می شود. روش دیگری برای تمیز کردن وجود دارد که در ادامه در موردش توضیح خواهیم داد. برای شروع لازم است کولر اتومبیل را روشن کرده و شدت هوای خروجی یا همان سرعت فن را روی کمترین حالت بگذارید. همه اتومبیل ها به نوعی  دریچه کنترل چرخش هوا مجهز هستند که دارای حالت چرخش هوای داخل اتاق و یا ورود هوا از بیرون اتاق است. این مکانیزم ممکن است به وسیله یک درایور مکانیکی رفت و برگشتی، چرخشی و یا به صورت الکترونیکی و فشار یک دکمه کار کند.‌ برای تمیز کردن اواپراتور انتخاب وضعیت چرخش هوای داخل اتاق ضروری است، بنابر این باید دکمه یا درایور را روی وضعیت چرخش داخلی هوا بگذارید. در مرحله بعد، در یک قابلمه با ظرفیت حداقل چهار لیتر، آب را جوش آورده و جلوی صندلی شاگرد بگذارید. برای جلوگیری از آب شدن یا آسیب کف پایی اتومبیل بهتر است از مقداری کارتن، مقوا یا روزنامه در زیر قابلمه استفاده کنید. قابلمه را تا حد امکان زیر داشبورد قرار دهید. در اغلب اتومبیل ها فضای زیر داشبورد با یک کاور پلاستیکی یا موکت فشرده پوشیده شده است که معمولا براحتی و با باز کردن چند پیچ یا خار خارج می شود. در صورت امکان کاور زیر داشبورد ‌‌‌‌را باز کنید که بخار‌ آب به راحتی وارد سیستم تهویه مطبوع اتومبیل و اواپراتور شود. یک بطری  الکل (حداقل نیم لیتر)  به آب جوش اضافه کنید و درب های اتومبیل را ببندید، الکل می تواند از هر دو نوع صنعتی یا اتانول باشد، اما استفاده از الکل اتانول ۹۶ درجه نتیجه بهتری به همراه دارد. در این هنگام اگر به خروجی درین (drain) کولر  نگاه کنید متوجه خروج زیاد آب که چند برابر حد معمول است خواهید شد، در حقیقت اواپراتور کولر اتومبیل در این حالت مانند دستگاه تقطیر عمل کرده و بخار آب و الکل را به مایع تبدیل می کند. به دلیل پایین تر بودن نقطه جوش الکل در ابتدا قسمت عمده مایع تقطیر شده الکل است که باعث حل کردن چربی ها و ضد عفونی اواپراتور می شود. بهترین نتیجه هنگامی حاصل می‌شود که اواپراتور کاملا تمیز شده و آب خروجی شفاف و تمیز شود. با گذاشتن یک ظرف تمیز در زیر درین (drain) یا محل تخلیه آب کولر که معمولا در جلوی قسمت راست (شاگرد) اتاق است می توانید از تمیز و زلال شدن آب خروجی اطمینان حاصل کنید. در صورت سرد شدن نسبی دمای آب ، ظرف آب را به نقطه جوش رسانده و مجددا در جای قبل قرار دهید‌. کثیفی اواپراتور که باعث بوی بد کولر می شود با این روش کاملا تمیز و ضد عفونی می شود. تمیز کردن سالیانه اواپراتور کولر اتومبیل با این  روش ساده از خشک شدن و چسبیدن گرد و خاک به اواپراتور کولر در طولانی مدت جلوگیری می کند.

Gravatar
mobin
سلام من ماشینم 206 هست هنگلم استفاده وقتی به دمای مورد نظر میرسه بوی بد میده و خاموش میشه چ کنم کمک کنید ممنونم
Gravatar
saba
سلام کولر ماشین من بوی کپک میده از چیه؟
Gravatar
ramezan
منم ماشینم کولرش بوی بد میداد از اسپری خوشبو کننده استفاده کردم اوکی شد
Gravatar
سناکوه
سلام ممنونم از راهنماییتون عالی بود

1000 Characters left


logo-5.png
سناکوه با بیش از 30 سال سابقه در خدمت شماست.
آدرس : تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی طبقه ی زیر زمین اول پلاک 379
شماره تماس کارشناس فروش : 09126144139
 

آخرین مقالات

جستجو

سئو و طراحی سایت توسط تیم خدمات سئو سئو هاما

تمامی حقوق این سایت متعلق به سناکوه می باشد هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

Search