HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 22:00 شنبه تا پنج شنبه
ساعت کاری
09309945160
09126144139
تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی
دلایل داغ کردن موتور اتومبیل

دلایل داغ کردن موتور اتومبیل

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بالا رفتن آمپر آب اتومبیل دلایل مختلفی دارد که به آن ها اشاره می کنیم. داغ کردن موتور یا بالا رفتن آمپر آب اتفاقی است که هر سال با شروع فصل گرما باعث نگرانی رانندگان و اذیت شدن آن ها می شود. علت داغ کردن موتور می تواند دلیلی بسیار ساده و یا دلایل متفاوتی داشته باشد که در این جا به مهم ترین این دلایل می پردازیم.

عملکرد نادرست رادیاتور

رادیاتور یکی از مهم ترین اجزاء سیستم خنک کننده موتور است، که هر گونه اشکال در عملکرد رایاتور باعث داغ کردن موتور اتومبیل در شرایط خاص می شود، اولین و شایع ترین اشکال رادیاتور کثیف شدن و جرم گرفتن شبکه های داخلی رادیاتور است که باعث جلوگیری از چرخش صحیح مایع خنک کننده در سیستم می شود. معمولا وقتی رادیاتور اتومبیل کثیف باشد اتومبیل در سربالایی ها در صورت انتخاب دنده سبک و ترافیک داغ می کند و با ریختن کمی آب روی رادیاتور به سرعت دمای آب پایین می آید . درب آب رادیاتور را در هنگام سرد بودن موتور باز کنید و به کانال های آب نگاه کنید می توانید جرم و تکه های مسدود کننده شبکه ها را ببینید، توجه داشته باشید مقدار جرم موجود شبکه ها در زیر درب رادیاتور بسیار کمتر از شبکه های کناری رادیاتور است . در مورد اکثر خودروها مخصوصا خودروهای ساخت و مونتاژ داخل تعویض کامل رادیاتور بهترین و اقتصادی ترین گزینه است، زیرا تعمیر رادیاتور هزینه ای  تقریبا برابر با نصف یا حداقل یک سوم قیمت رادیاتور را دارد که با توجه به امکان نشتی بعد از تعمیر و مشکلات متعدد بعدی تعویض رادیاتور کامل توصیه می شود .گاهی علت داغ کردن موتور کثیف شدن قسمت بیرونی شبکه های رادیاتور است، از آن جایی که تقریبا تمام اتومبیل های امروزه دارای کولر هستند رادیاتور کولر (کندانسور) جلوی رادیاتورآب نصب شده و سرعت عبور هوا را کم می کند، در شهرهایی که حشرات زیادی وجود دارند، آب و هوای غبار آلوده و یا جاده های خاکی دارند شبکه های رادیاتور کولر و آب اتومبیل در زمان نسبتا کوتاهی کثیف و مسدود می شوند. اگر وقتی که اتومبیل خاموش است در مکانی کم نور درب موتور را باز کنید و نور چراغ قوه یا وسیله مشابه آن را از کنار پروانه فن اتومبیل به سمت جلو بیندازید، با نگاه از جلوی اتومبیل می توانید تمیز یا کثیف بودن شبکه های خارجی رادیاتور اتومبیل خود را برسی کنید. در صورت کثیف و مسدود بودن مسیر می توانید با فشار آب شلنگ از دو طرف داخل و خارج شبکه های رادیاتور را خاک گیری و تمیز نمایید، البته به علت این که گرد و خاک و کثیفی هنگام داغ بودن به رادیاتور چسبیده تمیز کردن آن صبر و حوصله زیادی لازم دارد بنابراین می توانید با مراجعه به کارواش و توضیح این مسأله این کار را راحتر انجام دهید.

اشکال در ترموستات

یکی از مهمترین قطعات سیستم خنک کننده است زیرا دمای مایع خنک کننده را پیوسته ثابت نگه میدارد، هنوز هم افرادی وجود دارند، که طبق عادت اشتباه ترموستات را در  فصل تابستان باز می کنند ، این افراد تصور می کنند هر چقدر آمپر آب موتور اتومبیل پایین تر باشد موتور شرایط بهتری دارد در حالی که بهترین دما برای کارکرد حدود 90 درجه است. عملکرد نادرست ترموستات در شرایط سخت مانند سربالایی و ترافیک باعث داغ کردن موتور اتومبیل می شود. در صورتی که ترموستات کاملا خراب شود موتور اتومبیل به سرعت جوش می آورد، البته گاهی نیز ترموستات کاملا باز می ماند که در این صورت دمای موتور همیشه پایین است و در زمستان بخاری اتومبیل عملکرد مناسبی ندارد، اما گاهی ترموستات در حالت نیمه باز می ماند و مانع چرخش کامل و سریع آب می شود که در این صورت موتور اتومبیل هنگام فشار و شرایط سخت مانند سربالایی و ترافیک داغ می کند .

عملکرد نادرست واتر پمپ

واتر پمپ یکی از قطعات اصلی سیستم خنک کننده می باشد و عدم کارکرد درست آن باعث داغ کردن موتور اتومبیل در شرایط سخت می شود. واتر پمپ دارای پروانه ای است که وظیفه چرخاندن آب را به عهده دارد ، گاهی در حالت گرم شدن موتور این پروانه روی شفت خود هرز می گردد و موجب داغ کردن موتور می شود زیرا در هنگام هرز بودن پروانه روی شفت سر می خورد و به دور لازم برای چرخاندن کامل مایع سیستم خنک کننده نمی رسد. در اتومبیل هایی که واتر پمپ به وسیله تسمه دینام ، هیدرولیک ، یا تسمه جداگانه ای غیر از تسمه تایم می چرخد شل بودن تسمه مربوطه باعث هرز چرخیدن و در نتیجه داغ کردن اتومبیل می شود. در بعضی از موارد پره های داخلی واترپمپ که وظیفه چرخاندن آب را به عهده دارند خرده شده و یا رسوب می گیرند. این وضیت نیز باعث داغ کردن موتور در حالت درجا و ترافیک می شود که با بالا بردن دور موتور یا حرکت اتومبیل آمپر آب پایین می آید.

پایین بودن سطح و کیفیت روغن موتور

تمام قطعات متحرک داخلی موتور ‍ به نوعی روغن کاری می شوند و بیش از شصت درصد فضای داخلی موتور محل عبور روغن است. مایع سیستم خنک کننده موتور‌ مستقیما با محفظه احتراق، سوپاپ ها و پیستون ها تماس ندارد اما روغن با حضور در تمام قسمت های متحرک موتور حرارت آن ها را گرفته و به بدنه موتور انتقال می دهد. بدین ترتیب پایین بودن سطح روغن موتور و یا کثیف بودن بیش از حد آن مانع انتقال صحیح حرارت به بدنه موتور و سیستم خنک کننده می شود. کثیف بودن روغن موتور باعث بالا رفتن اصطکاک و مقاومت در برابر چرخش موتور نیز می گردد که به طور مستقیم باعث فشار مضاعف به موتور و بالا رفتن درجه آب می‌ شود.

تنظیم نبودن موتور

یکی از دلایل داغ کردن موتور اتومبیل که معمولا کمتر مورد توجه قرار می گیرد تنظیم نبودن موتور است. چرخش عادی موتور در اثر احتراق مخلوط سوخت و هوادر محفظه احتراق است که حرارت زیادی تولید می کند. این حرارت در شرایط نرمال توسط سیستم خنک کننده دفع و کنترل می شود.

 کثیف بودن بیش از حد بدنه موتور

یکی از دلایل داغ کردن موتور کثیف بودن بدنه موتور است. امروزه سیلندر، سرسیلندر، کارتل و اغلب قطعات جانبی موتور از آلیاژ آلومینیوم ساخته می شود که علاوه بر وزن سبک رسانای خوب حرارتی محسوب می ‌شود. قسمتی از حرارت حاصل از احتراق از طریق آب و قسمتی نیز از طریق روغن موتور به بدنه موتور انتقال پیدا می کند. در بسیاری از موتور ها شیارهایی  روی کارتل و بدنه موتور در جهت موازی با طول اتومبیل طراحی شده که مقدار قابل توجهی از حرارت موتور را به هوای عبوری انتقال می دهند. کثیفی روی بدنه موتور مانند عایق عمل کرده و مانع از انتقال حرارت از طریق بدنه موتور می شود.

 

Gravatar
رسول
ماشینم صفره مدتی است از قمقمه اب کم میکنه کولر میگیرم بعد خاموش میکنم فن کلا خاموش میشه حتی دور کندش مشکل از چیست ترموستات وفشنگی اب دا عوض کردم
Gravatar
DARYA
سلام من پراید دارم کولر که روشن میکنم آمپرش میره بالا همه کارم کردم همه چیز عوض کردم درست نمیشه از جی هست بنظر شما؟
Gravatar
سینا
سلام ماشین من تو سر بالایی امپرش میره بالا ممنون میشم راهنمایی کنید.

1000 Characters left


logo-5.png
سناکوه با بیش از 30 سال سابقه در خدمت شماست.
آدرس : تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی طبقه ی زیر زمین اول پلاک 379
شماره تماس کارشناس فروش : 09126144139
 

جستجو

سئو و طراحی سایت توسط تیم خدمات سئو سئو هاما

تمامی حقوق این سایت متعلق به سناکوه می باشد هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

Search