HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 22:00 شنبه تا پنج شنبه
ساعت کاری
09309945160
09126144139
تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی
بلبرینگ خودرو چیست؟

بلبرینگ خودرو چیست

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 بلبرینگ خودرو چیست،بلبرینگ واژه‌ای است که در بسیاری از قطعات صنعتی از جمله خودرو وجود دارد و به همین دلیل نام آن به شدت برای همه آشناست.اما باید گفت بلبرینگ درحقیقت نوعی از چرخدنده است. وفعالیت این قطعه در خودرو با سایر تولیدات صنعتی تفاوت دارد. این راهم بگوییم که درهر وسیله‌ای که چرخش داشته باشد بلبرینگ نیز حاضر است . از اسکیت، چرخ خودرو و هواپیما گرفته تا گرامافون و هارد دیسک انواع کامپیوترها

واژه بلبرینگ هم دو بخش دارد. یکی بال به معنای توپ و دیگری بیرینگ با معنای یاتاقان.اما وظیفه اصلی این وسیله در حقیقت کاهش اصطکاک بین دو قطعه و جلوگیری از کشیده شدن دو جسم به روی یکدیگر است. 
اجزاء تشکیل دهنده بلبرینگ به‌طور کلی اجزاء تشکیل دهنده بلبرینگ به شرح ذیل می باشد:
رینگ خارجی، رینگ داخلی، ساچمه، قفسه و دربسیاری از مواقع درپوش. البته در مواردی این اجزاء ممکن است بسته به کاربرد بلبرینگ کمتر یا بیشتر شوند. برای مثال باید بگوییم ممکن است نیاز به دو ردیف ساچمه در برخی موارد وجود داشته باشد.
 نقش حیاتی بلبرینگ در خودرو بلبرینگ را باید یک از مهمترین اجزاء مجموعه چرخ‌ها دانست. قطعه‌ای دوار شامل یک قطعه فلزی دایره‌ای، شیار و گوی‌هایی که درون این شیار قرار دارند. بلبرینگ صدای چرخش مجموعه چرخ و متعلقات آن را کاهش داده و موجب نرمی و تسهیل حرکت خودرو می‌شود. بلبرینگ‌ها معمولا در جاهایی به کار می‌روند که بار وارده به نسبت کوچک باشد. در یک بلبرینگ بار از لایه خارجی به گوی‌ها اعمال و از آنجا فشار به لایه داخلی منتقل می‌شود. با توجه به کروی بودن گوی‌ها، نقطه تماس آنها با لایه‌های درونی و بیرونی بسیار کوچک خواهد بود. در نتیجه برخلاف رولبرینگ که مانند چرخ‌های تانک سطح تماس زیادی دارد، می‌توانند بسیار نرم حرکت کنند.


 خرابی بلبرینگ


وای به روزی که این قطعه خراب شود. خرابی بلبرینگ می‌تواند نتایجی چون قفل شدن لاستیک‌ها، لق زدن چرخ‌ها و در بدترین و زیان‌بارترین حالت در رفتن چرخ‌ها را به همراه داشته باشد. پس نقش این وسیله را باید به شدت جدی گرفت.
نشانه‌های مهم خرابی این قطعه نیز لرزش فرمان در هنگام رانندگی و صدایی است که از چرخ به گوش می‌رسد. صدایی ناهنجار و نامتعارف! گویی دو بخش فلزی به یکدیگر گیر کرده‌اند و با سرعت گرفتن خودرو صدای ناشی از این مشکل بیشتر و بیشتر نیز می‌شود. برای جلوگیری از هزینه‌ها و خرابی خطرساز بلبرینگ توصیه می‌کنیم حتما هنگام تعویض این قطعه به کیفیت قطعه یدکی و اصل بودن آن دقت کنید. همچنین بد نیست هر دو ماه یک‌بار زیر خودرو جک زده و چراخ‌ها را با دست بچرخانید، چنانچه لقی یا صدایی مشاهده کردید مطمئنا بلبرینگ چرخ خودرو شما خراب شده و باید به سرعت آن را با مراجعه به یک مکانیک خوب تعویض کنید.

علاوه بر موارد فوق این را نیز بدانید که عبور از روی دست‌اندازها با سرعت کم می‌تواند مانع از خرابی زودتر از موعد بلبرینگ چرخ‌ها شود. 

Gravatar
سبلان
علت های خرابی بلبرینگ خودرو 405 چی هست؟؟؟
Gravatar
امینی
صدای جیر جیر چرخ جلو از بلبرینگ میتونه باشه؟؟؟
Gravatar
تائب
بلبرینگ چرخ چطور خراب میشه؟؟؟confused
Gravatar
مرادی
خواستم بدونم اگه بلبرینگ خودرو خراب بشه چه خسارت هایی به ماشین داره؟؟؟
Gravatar
کاوه
سلام خواستم بدونم برای هر مدل ماشین بلبرینگ دارین؟؟
Gravatar
سناکوه
سلام برای خودرو های سواری بله
Gravatar
سهند
سلام خواستم بلبرینگ خودرو چقدر عزینه داره تعمیرش برای سنا کوه؟؟
Gravatar
سناکوه
برای بلبرینگهای خراب محصولات سناکوه دهیچ هزینه ایی

1000 Characters left


logo-5.png
سناکوه با بیش از 30 سال سابقه در خدمت شماست.
آدرس : تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی طبقه ی زیر زمین اول پلاک 379
شماره تماس کارشناس فروش : 09126144139
 

آخرین مقالات

جستجو

سئو و طراحی سایت توسط تیم خدمات سئو سئو هاما

تمامی حقوق این سایت متعلق به سناکوه می باشد هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

Search