در صورتی که سیستم خنک کننده خودروی شما به درستی کار نکند، گرمای تولید شده توسط سیستم احتراق موتور به خوبی انتقال پیدا نمی کند مه این امر باعث ایجاد آسیب در خودوری شما می شود. باید توجه داشته باشید که برای آن که بتوانید از افزایش میزان آمپر آب جلوگیری کنید باید از سلامت کامل سیستم خنک کننده (واتر پمپ)  خود اطلاع داشته باشید و همواره حواس خود را به مایع داخلی آن جلب کنید، البته شما باید در حین رانندگی همیشه حواستان به آمپر آب و دمای موتور باشد تا به محض آن که به درجه ای از گرمای نانرمال رسید، بتوانید پیشگیری های لازم را به عمل آورید.

دمای نرمال کارکرد موتور در چه محدوده ای است؟

برای آن که بتوانید پاسخ بسیار مناسبی برای این سوال خود به دست آورید باید با چک کردن عقربه آمپر آب هنگام روشن و خاموش شدن فن های رادیاتور در حالت دور کند، به محدوده ثابت و مورد قبولی دسترسی داشته باشید.

برای این منظور هنگامی که خودروی خود را روشن کرده اید، در منظقه ای ثابت بایستید و البته کولر خودرو را نیز خاموش کنید، سپس از خودروی خود پیاده شوید و از قسمت جلو پنجره فن ها را تحت نظر بگیرید، به محض آن که برای اولین بار فن خودروی شما به صدا در آمد، سعی کنید به داخل خودرو برگشته و عقربه دمایی آب را مشاهده کنید. حال در مرحله بعد درست در هنگامی که فن های خودروی شما خاموش شدند مجدد به داخل خودرو برگشته و محدوده دمایی آب را مشاهده کنید، بنابراین محدوده بازی عقربه پشت آمپر بین دو حالت روشن و خاموش شدن فن ها محدوده دمایی کارکرد نرمال موتور خودروی شماست.

هنگام بالا رفتن آمپر آب چکار کنیم؟

حال اگر در شرایطی میزان عقربه دمایی در قسمت آمپر خودروی شما از حالت ایده آل خود خارج شد و به سمت بالاتری حرکت کرد باید چیکار کنیم تا بتوانید آن را از محدوده خود خارج کنیم؟

ـ بتدا خودروی خود را در گوشه ای متوقف کرده و کاپوت خودروی خود را بالا بزنید تا گرمای بسیار زیادی که در اطراف موتور خودرو قرار گرفته است به خوبی خارج شود. به هیچ عنوان سعی نکنید درب رادیاتور را باز کنید چراکه در این وضعیت در رادیاتور فشار آب بسیار بالا بوده و در صورت باز نمودن می توان در خطر سوختگی قرار گرفت.

¬ـ به فن های خودروی خود توجه کنید، اگر فن ها از کار افتاده بودند به داخل اتاق خودرو برگشته و فن کولر را روشن کنید تا دور تند فن ها وارد بازی شوند. اگر باز هم فن خودروی شما کار نکرد، کمی آب بر روی پره های آن بریزید و سپس پس از مدتی موتور خودرو را خاموش کنید و به دنبال رفع عیب در فن های خودرو باشید. البته توجه داشته باشید که در این وضعیت به هیچ عنوان بر روی خود موتور آب نریزید چراکه در این وضعیت دمای موتور بسیار بالا بوده و ریختن آب بر روی موتور می تواند باعث ایجاد مشکل در سرسیلندر و باقی قطعات شود.

ـ اما اگر در این وضعیت فن های خودوری شما کار می کرد اما هم چنان دما بالا می رفت مشکل می تواند از کمبود آب درون سیستم باشد. در این حالت ابتدا موتور خودروی خود را خاموش کنید و سپس هر چند ثانیه یک بار، یک تک استارت بزنید در حدی که موتور خودروی شما روشن نشود و تنها این پیستون ها باشند که بالا و پایین می روند.

حال هنگامی که دما کاهش یافت درب رادیاتور خودرو را باز کرده و مقداری آب درون آن قرار دهید چنانچه در سیستم خنک کننده شما نشتی را احساس کردید حتما در اولین فرصت ممکن آن را رفع و بررسی کنید. (فقط در مواقع اضطراری از آب شهر استفاده کنید و  تا حد امکان از مخلوط ضد یخ و آب مقطر استفاد کنید.)

حال در موقعی که فن سیستم شما به خوبی کار می کند و همچنین آب در رادیاتور شما وجود دارد مشکل از کجاست؟

الف) می تواند در سیستم رادیاتور شما هوا وجود داشته باشد.

ب) ترموستات شما قفل کرده باشد.

پ) مسدود شدن مجاری عبور آب در رادیاتور یا کثیفی پره های رادیاتور

ت) واترپمپ از کار افتاده باشد.

برای جلوگیری از بروز مشکلات فوق باید چه راهکاری را اندیشید؟

اما برای آن که بتوانیم به خوبی از بروز چنین مشکلاتی در سیستم خودروی خود جلوگیری کنیم باید چه روندی را طی کنیم؟

به رادیاتور خودروی خود به صورت مرتب رسیدگی کنید و در صورت وجود نشتی، نشتی آن را برطرف کنید.

به موقع مایع درونی سیستم خنک کننده خودروی خود را تعویض کنید.

به صورت هفتگی از میزان آب در رادیاتور مطلع باشید.

فن ها را به صورت دوره ای چک کنید.

در هنگام استفاده از کولر، حتما متوجه فعال و پر بودن گاز درونی آن باشید.

بررسی وضعیت سلامت رادیاتور و در صورت امکان تعویض آن

هواگیری صحیح و اصولی و تمیز کردن پره های رادیاتور