HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 22:00 شنبه تا پنج شنبه
ساعت کاری
09309945160
09126144139
تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی
اجزای واتر پمپ

اجزای واتر پمپ

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

اجزای واتر پمپ ، واتر پمپ از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در این مقاله  ما شما را با اجزا و کار کرد و خود واتر پمپ آشنا می کنیم .

واتر پمپ چیست و چه وظیفه ای دارد؟

همانطور که میدانید واتر پمپ یک سیسم خنک کننده است، که وظیفه خنک سازی موتور خودرو را دارد. که واتر پمپ را یکی از اجزای اصلی خنک کننده خودرو می دانیم. گرمای حاصل از احتراق می تواند باعث آسیب دیدن یا ذوب شدن قطعات موتور شود. برای خنک کردن قطعات از گردش آب در مجرای داخلی سیلندر و سرسیلندر استفاده می شود.

آب حرارت را از تمام نقاط گرم می گیرد وبا خود به رادیاتور می برد.

اجزای واتر پمپ 

واتر پمپ مجموعه ای از چند قطعه است که توسط تسمه پروانه حرکت می کند:

اجزای واتر پمپ

1فولی

2.بدنه آلومینیومی پوسته 

3.واشر وکاسه نمدی 

4.یاتاقان

باهمکاری تمام این اجزا باهم واتر پمپ کار می کند.

فولی : فولی به قطعه ای از موتور گفته می شود، که وظیفه آن تنظیم کردن موقعیت تسمه هایی است به میل لنگ وصل هستند. فولی به عملکرد مداوم و حرکت یکنواخت و همزمان متعلقات موتور کمک می کند.

کاسه نمد یا واشر: کاسه نمد ها یا واشر ها قطعه ای واتر پمپ هستند که از سه جز اصلی واشر،فنر نمد ساخته شده اند. فنرها به کاسه نمد ها حالت کشسانی داده تا قابل انعطاف باشد .کار کاسه نمد یا درزگیر ها جداسازی دو قطعه ای که حرکت دورانی دارند

به کاسه نمد ها اصطلاحا آب بند نیز گفته می شود. کار اصلی کاسه نمده جلوگیری از نفوذ گرد وغبار یا نشت روغن است. جنس این کاسه نمد ها از ترکیب مواد پلاستیکی و فلزات است که در شرایط مختلف مقاومت بالایی داشته باشند.

یاتاقان: یاتاقان ها جز اصلی واتر پمپ هستند . آیاتا به حال به چگونگی کار کرد وسایلی مثل چرخ های اسکیت یا موتورهای الکتریکی که به سرعت و با نرمی می چرخند فکر کرده اید؟علت آن را می توان در دو کلمه ساده یاتاقات دانست.

یاتاقان ها بع وسیله لایه های فلزی داخلی و خارجی وغلتک های فلزی ساچمه ای می غلتند و اصطلاک را کاهش می دهند.

واتر پمپ قطعه ای مهم است که با انتقال مایع خنک کننده از رادیاتور به موتور نقش مهمی در خنک کردن آن ایفا می کند یعنی مانع گرم شدن بیش از حد موتور خودرو می شود و در صورت بررسی نکردن آن منجر به تعمیرات پرهزینه و سنگین خواهد شد. 

واتر پمپ چیست؟

واترپمپ وسیله مهمی از قطعات ماشین است،‌که وظیفه آن در خودرو به جریان انداختن مداوم آب و ضد یخ است تا از جوش آوردن موتور جلوگیری کند . وظیفه اصلی آن تنظیم دمای موتور است.

وظایف واتر پمپ در خودروها

از گذشته تاکنون شاهد پیشرفت های چشم گیری در علوم خودروسازی هستیم، اما یکی ازمواردی که مراحل پیشرفت راه به طور کامل طی نکرده است، خودروهای احتراقی هستند که با سوخت های فسیلی کار می کنند و انرزی شیمیایی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند.

اهمیت واتر پمپ برای خودروهای احتراقی بیشتر است، زیرا که 70 درصد از انرژی به حرارت تبدیل می شود.بنابراین وظیفه اصلی ومهم واترپمپ خک کردن موتور و پیش گیری از گرم شدن بیش از حد موتور خودرو است.

الته واتر پمپ وظایف دیگری را دارد برای مثال درزمستان که هوابسیار سرد است وظیفه واتر پمپ این است که دمای موتور خودرو هرچه سریع تر گرم شود و البته در دمای مشخصی نیز کار کند.

چگونگی کار واتر پمپ 

واتر پمپ با روشن شدن خودروکار می کند و با گردش مایع درون سرسیلندر وظیفه خنک سازی و تعدیل دمای موتور را دارد این مایع بعد از خنک کردن موتور به به رادیاتور باز می گردد تا به وسیله گردش هوا و فن های موجود دوباره خنک شود

این گردش مایع به صورت پیوسته و مداوم در اطراف موتور جریان دارد تا دمای موتور نرمال و طبیعی باقی بماند.

واتر پمپ چه زمانی نیاز به تعویض دارد؟

واترپمپ یکی از مهم ترین بخش های خودرو است که به طور کامل راجع به وظایف آن توضیح دادیم .

وجود نشتی یا خرابی در واترپمپ باعث نقص در عملکرد آن می شودؤ، که خود باعث به وجود آمدن آسیب های جدی به موتور خود رو می شود باید درنظر داشته باشید که واترپمپ به مراقبت نیاز دارد. باید توانید تشخیص دهید که چه زمانی نیا به تعویض یا تعمیر دارد وجود لک هایی از ضد یخ یا آب در زیر خودرو یا بالارفتن آمپر خودرو می تواند نشانه ایی از خرابی واترپمپ باشد که باید حتما تعویض شود.

نکته اول اینکه یک شب ماشن تانرا در پارکینگ ببرید ویک قطعه مقوا رنگ سفید در زیر موتور بگذارید اگرصبح روز بعد با لکه هایی ازآب یاضدیخ مواجه شدید احتمال نشتی از جایی را بدهید .

حتما پولی واترپمپ را چک کنید اگر قسمتی که تسمه واتر پمپ دور آن می افتد را تکان دادید و اگر شل بنظر می رسید وقت عوض کردن آن است.

حتما به صدای موتور گوش دهید اگر صدای سابیدگی ضعیفی شنیدید می تواند نشانه ای از اوضاع وخیم موتور باشد .

اطراف واتر پمپ را نظاره کنید اگر قطره ای آب یا بخار آب مشاهده کردید بطورقطع نشتی وجود دارد.

به چراغ هشدار دمای آب توجه کند اگر مشاهده کردید که چراغ هشدار دمای آب روشن شده است بدانید که نشتی از سمت واتر پمپاست که نتوانسته مایع خنک کنده را به سمت موتور خودرو هدایت کند .

اگر درفصل تابستان که هوا گرم است کولر خودرویتان خوب کار نکرد مطمئن باشید که واتر پمپ کارش را به خوبی انجام نمی دهد.

 البته لازم به ذکر است که کم بودن آب یا ضدیخ خود یکی از عوامل مهم جوش آوردن موتور است که از نشتی داشتن یا نداشتن رادیاتور خود اطمینان حصاصل کنید.

 

Gravatar
درسا فرهادی
سلام خسته نباشید محصولات سنا کوه تا چه زمانی ضمانت دارن ؟
Gravatar
محسن علیزاده
سلام خسته نباشید . خواستم ببینم دلیل خرابی واتر پمپ چی میتونه باشه ؟
Gravatar
شهرام
واتر پمپ من بعد مدت کوتاهی که کار میکنه خیلی داغ میشه !!مشکل از چی میتونه باشه؟؟
Gravatar
سناکوه
باسلام خدمت شما دوست عزیز
در مورد خرابی واتر پمپ مقاله موجود می باشد امیداوارم بتونه کمکی کرده باشه به شما

Gravatar
امین
خواستم بدونم شما برای چکاب واتر پمپ ها میاین؟؟rolleyes
Gravatar
سناکوه
باسلام
اگر از محصولات سناکوه استفاده میکنید و گارانتی دارد بله.

1000 Characters left


logo-5.png
سناکوه با بیش از 30 سال سابقه در خدمت شماست.
آدرس : تهران- خیابان امیرکبیر پاساژ کاشانی طبقه ی زیر زمین اول پلاک 379
شماره تماس کارشناس فروش : 09126144139
 

آخرین مقالات

جستجو

سئو و طراحی سایت توسط تیم خدمات سئو سئو هاما

تمامی حقوق این سایت متعلق به سناکوه می باشد هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

Search