واترپمپ یکی از اجزای بسیار مهم در عملکرد موتور خودرو می باشد که عملکرد نادرست آن، باعث داغ کردن موتور خودرو می شود و با گذشت زمان موتور خودرو آسیب می بیند. کار واتر پمپ این است که آب و ضد یخ و ضد جوش را به بخش های مختلف موتور می رساند، سپس این مایعات را به وسیله همان واتر پمپ به رادیاتور خودرو باز می گرداند.

ساختار واتر پمپ

واتر پمپ متشکل از بلبرینگ، سه شاخه نصب واتر پمپ، کاسه نمد، آبپخش کن واتر پمپ، شفت واتر پمپ، پوسته واتر پمپ، فیبروفنر واترپمپ، تمام این اجزا ه همراه یک واشر بر روی هم سوار شده و یک واتر پمپ را تشکیل می دهند.

 برای این که واتر پمپ راحتر کار کند مابین پوسته و میله یک بلبرینگ کار گذاشته می شود، گاهی اوقا این بلبرینگ ها دارای گیریس می باشد که دیگر نیازی به گریس نمی باشد. 

فیبروفنر واتر پمپ که به آن کاسه نمد هم می گویند برای جلوگیری از رفتن آب به داخل واتر پمپ می باشد. 

آبپخش کن واتر پمپ قطعه ای است که بر روی واتر پمپ نصب می گردد. به واسطه این پولی حرکت دورانی در واتر پمپ اتفاق افتاده و باعث چرخش آب از موتور به رادیاتور می شود.

خرابی واتر پمپ

ـ دمای موتور به شدت بالا رفته و فن یکسره کار می کند و آمپر پایین نمی آید.

ـ شایع ترین خرابی در واتر پمپ، نشتی آب از آن است و معمولا باید تعویض گردد.

در مجموع با توجه به نکات ذکر شده در بالا، یکی از قطعات مهم و کلیدی در خودرو واتر پمپ می باشد که خرابی آن می ‌تواند خسارات جبران ناپذیری برای راننده در پی داشته باشد. این خسارات نظیر، موتورسوزی و سوخت واشر سر سیلندر را به همراه داشته باشد. لذا با بررسی و بازدید از این قطعه مهم در خودروی خود از سلامت آن مطمئن شوید و در صورت نیاز به تعویض حتما از برند سنا کوه که دارای شماره ثیت معتبر و دارای گارانتی می باشد.